HA7VY RÁDIÓAMATŐR HONLAPJA

Mindenkor a korrekt tájékoztatásért.

Ezen a lapon szeretném bemutatni a HEX BEAM antennám és az antennatorony munkálatait. 2009-ben elmentem megnézni egy már működő antennát HA7CN  Zoli barátomhoz. Az antenna láttán azonnal eldöntöttem, hogy nálam a helyi adottságokhoz jól megépíthető lesz ez az antenna. Nagyon sok tanácsot kaptam Zolitól, hogy mit és hogyan csináljak. Neki is láttam az anyagok beszerzéséhez.  Az iskolában ahol dolgoztam, ott a régi világítást teljesen lecserélték és a fénycső armatúrák tartóit ( 40x40 zártszelvény 2,5 méter) én hazahoztam mielött a hulladékvas telepre kerültek volna.  Ezek az elemek képezik az antennatornyot. Gondolkoztam azon, hogy milyen oszlopot csináljak. Ebből a zártszelvényből összesen 12 darab van. Ha 4 lábú oszlopot csinálok az 7,5 méter magas lesz. Ha viszont 3 lábúra tervezem, akkor a hasznos magasság már 10 méter. Ez utóbbinál matadtam. Csináltam egy sablont amiben a hegesztési munkákat el lehetett végezni. Hiszen minden darabnak egyformának kell lenni, hogy szépen egymás után lehessen rakni őket. A képen az antennaoszlop elemei várakoznak az összeszerelésre.hex_1.jpg


Ezután következett az oszlop talpának a kialakítása. Ezt úgy oldottam meg, hogy egy ugynevezett zsanéros megoldást csináltam ami szétszedhető. Az egyik fele a bebetonozott talapzatba került, a másik pedíg az antennaoszlop aljára.

hex_2.jpg


 Kialakítottam az antennaoszlop legutolsó, legfelső tagját. Ez egy csapágyház, ami egy 130 mm átmérőjű vascsőben foglal helyet. A csapágyház belső tengelye egy csőtengely. Ebbe lesz majd beletéve az antenna tartó cső.

hex_4.jpg


Ezt követte a tagok összeállítása. Ez a művelet a földön lett elvégezve. Levágtam 50x50 -es szögvasból 30 cm-es darabokat és két darabot egymással szembefordítva az antennaárbóc zártszelvényére csavarral rögzítettem.

hex_3.jpg


Az antennaforgató rudazat központban tartása érdekében készítettem olyan egyszerű golgot, hogy egy acélos drótból a képen is látható alakzat jött létre. Ebből több darab is készült mivel több helyen is meg kellett vezetni a forgató rudazatot.

hex_6.jpg


 A következő kép a már beszerelt elemet mutatja.

hex_7.jpg


A forgató egység a legalsó tagon került kialakításra. Alul egy 230 voltos váltóáramú csigahajtással egybeépített motor. Ő egy lomtalanítás hozadéka. Felül egy csigahatómű és a két egységet egy kerékpárlánc köti össze.

hex_8.jpg


Egyeztetések után meg kellett választani azt az időt is amikor nem fúj a szél, mert az ilyen munkát jobb szélcsendben csinálni. Minden összeállt és elkezdtük összesen négyen a munkát.  Mielött elkezdenénk a munkát beszéljük át az egészet. 

 meditacio_2009.jpg


A zsanéros talapzatot egymásba rögzítettük és két ember emelve, egy biztosítva az emelést ,egy meg a csigasorral besegítve a torony álló helyzetbe került. Bevallom volt súlya és eléggé ki is vette az erőnket.    Daruval biztosan könnyebb lett volna, de az borzasztó költséges.

hex_9.jpg


Mindenképpen meg akarom mutatni akik a munkát végezték. Balról jobbra haladva HG5OJW  Laci,  HG5APC  Laci,  HA7VY  Józsi. A negyedik a szomszéd fiú . Ő most nem látható, mert ő csinálta a fényképet.

az_oszlop_a_helyen_all_2009.jpg


Még megmutatom az oszlop talapzatát a zsanéros megolgással együtt. Jól látható a kialakítás.  A kép jobb oldalán látható egy 36-os villanyszerelői műanyagcső amely már a betonozás során lett elhelyezve. Ez a cső aztán bemegy a lakásba. Ebbe lesz behúzva a koax kábel és a motorvezérlő és visszajelző kábel.

hex_10.jpg


Az egyik oldali kikötés. Az ember első nekifutásában egy árbóc kikötést úgy képzel el, hogy a kikötés vége a földön legyen. Ha így tettem volna, akkor nem tudnék kimenni a garázsból az utcára, mert akadályozna a kikötőkötél. HA7VK Sanyinál láttam ezt az ötletes megoldást. Egy erős vascsö be van betonozva és a tetejéhez van kialakítva a kikötőkötelek befogadásának a helye. Én még ezt a csövet két helyen egy egy darab szögvassal a szomszéd kerítéséhez hegesztettem. Na ez aztán adott neki olyan stabilitást, hogy csak na.

hex_12.jpg


A másik ilyen kikötés. Itt a háztető miatt kellett ilyen megoldáshoz folyamodni. A harmadik kikötésnek nem volt útban semmi, tehát mehetett a földbe. Kapóra jött a régi torony egyik cöveke és ez lett felhasználva. Erről sajnos nem készült fénykép. 

hex_13.jpg


Most áttérünk az antenna építéssel kapcsolatos dolgokra. A képen egy olyan egység látható amely a 6 darab pecabot legvastagabb végeinek a lefogatására alkalmas. Alkalmas ezen kívül annak a csőnek a becsatlakoztatására amely majd az antennatorony tetején lévő csapágyház belső csőtengelyébe lesz rögzítve. Valamint arra a 40 mm átmérőjű műanyag cső befogadására amelyből az antennaszálak indulnak ki.

hex_15.jpg


A most bemutatásra kerülő képen egy olyan segédeszköz látható amelynek segítségével az antennakészítés mindenféle hajlongás nélkül végezhető. Egy forgószék lábának központi csöve meg van hosszabbítva egy olyan vastag csővel, hogy abba az előző képen látható szerkezet alsó csöve könnyedén belemenjen. Ugyanis az antennaszerelésnél az antennát többször is forgatni kell majd.

hex_16.jpg


 Itt már együtt látható a segédeszköz az antennabefogó szerkezettel.

hex_18.jpg


Megvásároltam a 6 darab üvegszálas spicc pecabotot. A  RUBINPOLE botok 5 méteresek 1016-500 dobósulyuak. A botok végén van egy műanyag lecsavarható záródugó. Ezt a záródugót leveszzük és a botot darabjaira szétszedjük. Ezután a legvastagabb darabra visszacsavarjuk a záródugót és a záródugós végétől számítva levágunk belőle 72 cm-t. A legvékonyabb tagot is félre tesszük. A levágott darabra és a legvékonyabb tagra a továbbiakban nincs szükségünk. A megmaradt tagok legvékonyabbját vesszük kezelés alá. Ennek a darabnak a legvékonyabb részébe sziloplaszt tömítést teszünk, majd amikor már megszilárdult , akkor a vastagabb részénél kiöntjük műgyantával. De csak ezt a legvékonyabb tagokat. A műgyanta mikor reakcióba jön, nagyon felmelegszik. Ilyenkor hagyni kell pihenni. A kihülés után igen rugalmas, de nagyon erős lesz ez a tag. A műgyanta hazai gyártású. A képen HA7CN  Zoli becsurgatja a botvégbe a műgyantát.

hex_22.jpg


A hazai gyártású NOVIA műgyanta.

hex_20.jpg


HA7SC  Lacitól kaptam egy kitekerhető katonai árbócot arra az időre amíg bemérem az antennát. Az antennatoronytól KB. 10 méterre lett felállítva. Erre került rá az antenna. Ugyanis a mérést ugyanabban a magasságban akartam eszközölni mint az antennatorony teteje. Tehát minden alkalommal 10 méterig kellett kitekerni. Utána mérés, majd visszatekerés. Csipkedés, majd ujrakitekerés és mérés. Ez így sokaknak azt mondaná, hogy ez macerás. Én mégis így döntöttem.

hex_23.jpg


 Megérte a fáradozás. Az antenna készen van. A kitekerhető árbócon 10 méteres magasságban díszeleg és várja további sorsát.

hex_24.jpg


Ezután a kitekerhető árbócról az antenna lekerült és az előzőekben már említett segédeszközre lett téve. Amikor a kosaraskocsi megjött, csak le kellett emelni erről a segédeszközről és felvinni az antennatorony tetejére. Ott a szükséges rögzítések elvégzése után az antenna megkapta a rádiófrekvenciát. Vannak még a földről is elvégezhető munkák, de ezek már csak finomítások. Az antennát a rádió mellől tudom forgatni és a visszajelzőn keresztül látom, hogy merre áll. Hát ez történt meg Budakalászon 2009-ben. Ezúton is szeretnék minden amatőr barátomnak köszönetet mondani az áldozatkész segítségükért. Azóta voltak igen nagy 100 - 120 Km/órás szelek is, de a torony és az antenna még mindíg ott áll. Minden nagyképűség nélkül mondhatom      REMEKÜL MŰKÖDIK. A képen a teljesen kész egység látható.

az_uj_antenna_keszen_van.jpg 


Amit most írni fogok, azt mind azért teszem, hogy ha valaki ilyen antennát szeretne készíteni, akkor ne essen bele azokba a hibákba amiket én elkövettem. 2011.október 15.én vettem észre, hogy az antennám egyik tartója (pecabotja) eltörött. Nagy bánatom lett, mert pont ebben az időszakban kiváló terjedési körülmények voltak a felső sávokban. A kép mutatja az árbócon lévő sérül antennát.bot_tores_11.jpg


Először nem tudtam negállapítani, hogy miért törött el a bot, hiszen nem volt akkora hatalmas szél, hogy indokolná. Más alkalmakkor sokkal erősebb szelek is voltak, és akkor meg bírta. A magyarázatot akkor kaptam meg, amikor az antennát leeresztettük és alaposan megvizsgáltunk minden lehetőséget. Ime a törött bot darab.bot_tores_12.jpg


A törést az okozta, hogy az antennaszálakat tartó AWAB bilincs ezen a helyen erősebben volt meghúzva és ezért hosszirányú repedés keletkezett. Ebből adódóan a bot már nem volt képes elviselni a szél által a botra ható terhelést. Hiába tettem a bilincs alá filcet, úgy látszik, hogy erősebben húztam meg  és ez lett a veszte. A napokban találtam egy Osztrák amatőr honlapján (OE7OPJ) egy HEX BEAM antenna összeállításáról egy képsort, és ott láttam meg ezt az igen jó megoldást az AWAB bilincs kiváltására. Ha új botokat fogok beszerezni, akkor ezt a megoldást fogom alkalmazni erre a célra.picture17.jpg


Amikor az antennát leengedtük, akkor derült fény a következőre. Ezért a hibáért is csak magam okolhatom. A pecabot legvastagabb végébe bele köszörültem egy seprűnyél darabot. Aztán a bilincs és a bot közé filcet tettem, mondván, hogy erős legyen a kötés. Az viszont elkerülte a figyelmem, hogy a seprűnyél ha vizet kap, akkor az meg is dagadhat. Pedíg HA7CN Zoli fel is hívta a figyelmem ezekre a dolgokra. Ami megtörténhet az meg is történt. Ime az eredmény.bot_tores_13.jpg


A baj csak ott van, hogy mindegyik botnál ez a jelenség megtörtént.bot_tores_14.jpg


Mindezek után el kellet gondolkodnom azon, hogy mit tegyek. Végül arra az elhatározásra jutottam, hogy a törött bot tagot kicseréltem és a repedt botvéhekre 32 mm átmérőjű PVC csövet dugok rá és így kerül majd vissza az antenna. Hajt a vérem, mert most nagyon megy a 28 MHz is és minél elöbb QSOzni akarok. Ki akarom használni a lehetőséget. Az viszont ahogy mondani szokták benne van a pakliban, hogy a nagyobb szelek újra eltörik az antennát. Minden esetre arra törekszem, hogy üvegszálas csövet tudjak beszerezni és a pecabotokat lecseréljem. Csak ezek nagyságrendekkel magasabb áron szerezhetők be mint a pecabotok. Remélem a nagyjavításon átesett antenna kibírja amíg beszerzem az új csöveket. Természetesen azokkal történő műveletekről is szólni kívánok.


2011.11.17. A mai napon az antenna ismét a helyére került. Köszönet érte HA5AQ Tóninak és a két szomszéd fiúnak. Amikor az összes művelet el lett végezve, akkor Tóni még egyszer visszament a torony tetejére és készített néhány felvételt több irányba és kérésemre az antenna felső rögzítéséröl is.toronykep_8.jpg

Ime a kész antenna egy hónapos pihenő után ismét a helyén áll.


Észak-Kelet irányba ilyen volt a kilátás.toronykep_3.jpg

Jól  látszik az antennakábelt a toronytól eltartó szerkezet.


toronykep_6.jpg

Kilátás  észak felé.


toronykep_7.jpg

Keleti  irányban jól látszik, hogy az antenna igencsak a házak teteje felett helyezkedik el.


toronykep_4.jpg

A  déli irányt ilyennek látta az operatőr.


toronykep_5.jpg 

A nap  már éppen nyugovóra készül. Ez a kép a nyugati irányt mutatja. Háttérben a Nagy-Kevély. Jobbra a saját URH antennám látható.(Diamond X 510)


toronykep_1.jpg

Az"U" alakú bilincs az antennát tartó csövet szorítja a megsliccelt csőtengelyhez ami a csapágyházban van. Ugyanerre a bilincsre lett felerősítve az antennakábelt az oszloptól eltartó fém rudazat is.


toronykep_2.jpg

Ugyanez  egy másik beállításban.


Amióta feltettük az antennát, azóta az utcán közlekedők mind egy pillantást vet az antennámra.nezegetok.gif


Weblap látogatottság számláló:

Mai: 4
Tegnapi: 35
Heti: 68
Havi: 994
Össz.: 212 772

Látogatottság növelés
Oldal: HEX BEAM ÉPÍTÉSE
HA7VY RÁDIÓAMATŐR HONLAPJA - © 2008 - 2024 - josze.hupont.hu

A HuPont.hu segítségével egyszerű a honlap készítés! Programozói tudás nélkül is: Honlap készítés

ÁSZF | Adatvédelmi Nyilatkozat

X

A honlap készítés ára 78 500 helyett MOST 0 (nulla) Ft! Tovább »